Czy marihuana może pełnić rolę afrodyzjaku?

Raport pokazuje, że ekspansja medycznej marihuany napędza gospodarkę
30 stycznia 2021
Frankfurt rozpoczyna program szkoleniowy dla lekarzy od konopi
18 lutego 2021

Czy marihuana może pełnić rolę afrodyzjaku?

marihuana

O wszechstronnych możliwościach oddziaływania marihuany na zdrowie i samopoczucie wiadomo już bardzo dużo. Czy jednak ma ona wpływa na libido? Czy można ją zaliczyć do naturalnych afrodyzjaków? A może to tylko przypuszczenia?

Działanie marihuany

Marihuana jest rośliną zawierającą kannabinoidy – grupę substancji o różnorodnym oddziaływaniu na organizm. Kannabinoidy to zarówno lecznicze CBD, znajdujące się w marihuanie leczniczej, jak i działająco psychoaktywnie THC, w konopiach indyjskich. CBD ma wiele właściwości prozdrowotnych i znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworów czy choroby Parkinsona. Ma także działanie przeciwbólowe oraz profilaktyczne w zapobieganiu wielu schorzeniom. THC jest substancją psychoaktywną, która wprowadza w stan euforii i ekstazy, a po pewnym czasie powoduje uczucie rozluźnienia. I to te właściwości marihuany mogą być uważane za swoisty afrodyzjak.

Wpływ marihuany na doznania seksualne i ochotę na seks

W powszechnym przekonaniu marihuana działa jak afrodyzjak, zwiększając ochotę na seks, a w jego trakcie pozwalając na swobodne rozluźnienie się i odczuwanie większej przyjemności. Jest to prawdą, ale dotyczy głównie kobiet, które po marihuanie czują się bardziej rozluźnione i pewne siebie. Pozbywają się ograniczeń związanych z nałożonymi na siebie oczekiwaniami i obawami, związanymi z wyglądem własnego ciała i swoim zachowaniem w czasie stosunku. Marihuana pozwala im się rozluźnić i czerpać większą przyjemność z seksu, bez skupienia się na swoich mankamentach. Nieco inaczej marihuana może oddziaływać na mężczyzn. Choć w czasie badań wielu z nich deklarowało lepsze doznania w czasie stosunku, po marihuanie, szczególnie dotyczące jego długości, to okazuje się, że wynikały one raczej z zaburzenia poczucia upływu czasu, niż z rzeczywiście dłuższego trwania aktu. Co więcej, marihuana może zaburzać erekcję i powodować problemy z doznaniem satysfakcji, dlatego dla mężczyzn niekoniecznie może ona okazać się afrodyzjakiem.

Warto jednak podkreślić, że badania nad wpływem marihuany i kannabinoidów na organizm wciąż trwają i naukowcy nie potrafią jednoznacznie opisać mechanizmów jej oddziaływania na cały organizm. A działanie marihuany na ludzi i jej wpływ na popęd seksualny i odczuwanie przyjemności jest jeszcze nie do końca poznane. Pewne jest tylko to, że nie na każdego oddziałuje ona w ten sam sposób.