Zaburzenia jelitowo- żołądkowe – Leczenie Medyczną Marihuaną

Leczenie Cukrzycy- Medyczna Marihuana
4 listopada 2018
FIBROMIALAGIA- Leczenie Medyczną Marihuaną
23 listopada 2018

Zaburzenia jelitowo- żołądkowe – Leczenie Medyczną Marihuaną

Zaburzenia jelitowo- żołądkowe

 

Według popularnej opinii na temat wpływu konopi na układ pokarmowy – głównym efektem jej stosowania jest zjawisko znane jako „munchines”, czyli silny, napadowy głód u reakcyjnych użytkowników marihuany po jej spożyciu. Warto zaznaczyć jednak, żę „munchines” powstaje w mózgu, a nie w układzie pokarmowym i wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to stan zwykłego głodu, ale silnej chęci spożywania tłustego pokarmu. Obecnie w naszym organizmie endokannabinoidy regulują nie tylko zachowania związane z pożywieniem , lecz także prawie wszystkie funkcje jelit. Regulacyjne działanie układu pokarmowego są tymczasem kontrolowane głównie przez jelitowy układ nerwowy – siatkę 100 milionów neuronów znajdujących się w jego nabłonku, która sama reguluje pracę jelit. W jelitowych neuronach znajdziemy zarówno receptory CB1, jak i CB2. W związku z tym, że receptory kannabinoidowe są rozmieszczone prawdopodobnie także w innych częściach jelit, obraz funkcjonowania całego systemu pozostaje niekompletny.

 

Charakterystyka

Fakt, iż w układzie pokarmowym możemy odnaleźć mnóstwo receptorów kannabinoidowych to główny powód, dla którego środki na bazie konopi są sukcesem stosuje się w leczeniu zaburzeń żołądkowo – jelitowych, takich jak  wymioty, skurcze, ból czy stany zapalne.

Kannabinoidy wchodzą w rekację nie tylko z obecnymi receptorami kannabinoidowymi, lecz między innymi także z TRPV1 odgrywającymi rolę receptorów znajdującej się w papryczkach chili kapsaicyny. Co więcej, naukowcy odkryli niedawno jeszcze inne , znajdujące się w układzie pokarmowym receptory, które reagują również z kannabinoidami i których rola nie jest jeszcze dostatecznie zbadana.

 

Skuteczność

Ponad 40 badań potwierdziło skuteczność kannabinoidów w łagodzeniu wywoływanych przez chemioterapię  nudności i wymiotów. Z powodu powszechnego występowania receptorów kannadinoidowych w całym układzie  pokarmowym, to – że konopie oferują wile możliwości leczenia jego zaburzeń – nie powinno dziwić.

Wraz z powiększaniem się naszej wiedzy na temat receptorów kannabinoidowych rośnie szansa na opracowanie skutecznych, opartych na kannabinoidowych kuracji. Cały system jest  bardzo skomplikowany, a przyszłe terapie będą musiały uwzględnić fakt , aby nie powtórzyć rozczarowania, jakie towarzyszyło wprowadzeniu rimonabantu. Rimonbant był lekiem odchudzającym blokującym działanie receptorów  CB1 w celu zmniejszenia apetytu . Niestety, wkrótce po wprowadzeniu  go na rynek  okazało się, że doprowadzał on niektórych pacjentów do depresji , a nawet popychał do samobójstwa. W efekcie Rimonbant został wycofany w 2008 roku.

Z czasem kannabinoidy mogą okazać się pomocne w terapii raka jelita grubego, ponieważ wiele z nich obiecująco radziło sobie z wybranymi liniami, charakterystycznych dla niego komórek rakowych. Badania laboratoryjne wykazało ponadto, że endokannabinoidy wydają się prowokować.  obumieranie niektórych komórek rakowych związanych z nowotworami układu pokarmowego.

Wykształcenie się tolerancji na marihuanę skutkuję nie tylko zmniejszoną psychoaktywności. Przeprowadzone w latach siedemdziesiątych  badania wykazały, że tolerancja marihuany zmniejszała zdolność THC do spowalniania ruchu w przewodzie pokarmowym. Oznacza to, ciągłe stosowanie wysokich dawek medycznej marihuany prawdopodobnie zmniejsza jej skuteczność w leczeniu objawów chorób jelita grubego. Wyniki najnowszych testów efektywności opartej na marihuanie terapii zaburzeń przewodu pokarmowego są sprzeczne. Badania kanadyjskich naukowców wykazują na to , że marihuana przynosi ulgę pacjentom cierpiącym na choroby zapalne jelit, ale zwiększa przy tym prawdopodobieństwo interwencji chirurgicznej u pacjentów z chorobą Leśniewskiego- Crohna .Jednocześnie badacze z Izrala udwodnilii, że podawanie marihuany osobom z chorobą Crohna doprowadziło w przypadku połowy z nich do całkowitej remisji objawów.

 

Proponowany schemat działania

Poziom produkcji endokannabinoidów w  mózgu zwiększa się między posiłkami i po wywołaniu potrzeby spożywania zaczyna gwałtownie spadać. Obecnie w przewodzie pokarmowym receptory CB1 reagują na sygnały endokannabinoidów , regulując wile różnych funkcji , w tym kawasów żołądkowych, opróżnianie żołądka, kontrolowanie  pracy odźwiernika między żołądkiem a jelitem cienkim oraz zdolność przemieszczania pożywienia w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo receptory CB1 i CB2 mogą zmniejszyć sygnalizację bólu w trzewiach.  Układem endokannabinoidowym jest obecny w całym układzie pokarmowym i pełni niesłychanie  dużo funkcji w procesach regulowania apetytu, nudności wymiotowania, wydzielania kwasów żołądkowych i enzymów, motoryki jelit czy procesach zapalnych.

 

Dawkowanie

Wybór dawki skutecznej w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego zależy od tego, z jakimi zaburzeniami mamy do czynienia. Do pobudzania apetytu wystarczają najczęściej bardzo małe dawki nieprzekraczające zazwyczaj progu psychoaktywności. Na przeciwległym krańcu skali, znajdują się związane z chemioterapią nudności, w wypadku która dawka THC może wynosić  nawet 20 miligramów. W przypadku większej zaburzeń optymalna dawka kształtuje się między 5 a 7 miligramami. Najnowsze testy, prowadzone na zwierzętach z wykorzystywaniem niewykazującego psychoaktywnego działania kannabigerolu , wydają się dość obiecujące w leczeniu zapalnych chorób jelit i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.  Odmiany o 1-2 procentowym stężeniu CBG stają się coraz bardziej dostępne i to na ich podstawie powinno obliczać się optymalne dawki.

 

Metody przyjmowania

Doustnie

Odpowiednie , przyjmowane doustne leki na bazie marihuany mogą działać na jelita w wyjątkowo kojący sposób. Jeśli korzystasz z produktów spożywczych na bazie konopi, unikaj tych, które zawierają dużą ilość przypraw lub aromatów.

Odparowywanie i palenie

Większość pacjentów cierpiących na zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego decyduje się na palenie lub odparowywanie marihuany.

Wskazane chemotypy

Większość pacjentów korzysta z odmian indica, zarówno w przypadku chęci wzmożenia apetytu, jak i w przypadku leczenia poważnych zaburzeń odporności,

takich jak choroba Leśniewskiego-Crohna. Badania wykazały , żę THC zmniejsza czynność skurczowe jelit, co może tłumaczyć dużą skuteczność obfitujących w ten kannabinoid odmian. Te o wysokim stężeniu CBD  również uspokajają skurcze, a ponadto łagodzą stany zapalne. Rzadko dostępne szczepy zawierające THCV zmniejszają apetyt , ponieważ THCV jest antagonistą receptorów kannabinoidowych. Badania włoskich naukowców na myszach dostarczały dowodów na to, że CBG może zmniejszać stan zapalny przewodu pokarmowego. Odmiany takie jak PINCHER CREEK zawierają zazwyczaj znaczną ilość CBG.