Czy kobiety i mężczyźni inaczej doświadczają konopi indyjskich?

4 sposoby jak CBD może zapewnić ulgę w stresie i lęku w pracy
8 czerwca 2020
mity
Czym jest haj kontaktowy
12 czerwca 2020
medyczne zastosowanie medycznej marihuany
Źródło Zdjęcia: windowtonews.com

Jednym z powodów, dla których zachęcamy chorych na konopie indyjskie do eksperymentowania z różnymi szczepami na ich dolegliwość, jest fakt, że widzieliśmy, jak różne szczepy działają na różnych ludzi. Być może masz silny szczep, którym lubisz leczyć, z którym twój przyjaciel nie odczuwa żadnych skutków. Co sprawia, że jedna osoba będzie mieć paranoję, a inną może zrelaksować to po prostu dlatego, że każda osoba ma inną chemię mózgu i rozkład tłuszczu w organizmie. Idąc dalej, możemy zadać pytanie: „Ogólnie rzecz biorąc, czy doświadczenie z podawaniem leków z marihuaną jest inne dla mężczyzn niż dla kobiet?” Przecież mężczyźni i kobiety mają inne profile hormonalne i inne wzorce rozkładu tkanki tłuszczowej, prawda? To właśnie tym pytaniem chcemy się dziś zająć, choć chcemy przypomnieć czytelnikom, że kiedy mówimy „mężczyzna” i „kobieta”, mówimy o medycznej identyfikacji płci w momencie narodzin.

Po przekopaniu się przez odpowiednie badania zauważyliśmy lekką niezgodę w badaniach nad zwierzętami i ludźmi. Badania na zwierzętach wykazują mniejsze zróżnicowanie płciowe lub takie, w którym samice mają wyższe stężenie THC w mózgu. Badania na ludziach wydają się w większości przypadków być odwrotne, przy czym samce i samice wykazują różną wrażliwość w różnych obszarach. Duża część z nich może mieć charakter społeczny, ale duża część ma związek z hormonami gonadowymi. Estrogen jest w stanie regulować gęstość receptorów kannabinoidowych i transdukcję sygnału. Ile estrogenu masz w organizmie w danym czasie może wpływać na to, jak bardzo jesteś wrażliwy na zewnętrzne kannabinoidy i jak silne są te interakcje. Cykl estrogenów zmienia się również wraz z cyklem owulacji u kobiet, co oznacza, że leki mogą wymagać dostosowania w ciągu miesiąca w odpowiedzi na zmiany w organizmie. Najwyższe poziomy endokanabinoidów (naturalnych kannabinoidów w organizmie) krążą w organizmie podczas owulacji i są niższe w fazie lutealnej. Jak dotąd nie zaobserwowano, aby spożycie marihuany zakłócało układ rozrodczy. Należy przeprowadzić więcej badań, aby dowiedzieć się, w jaki sposób przyjmowanie marihuany może wpływać na płodność. Jednak z pewnością należy powstrzymać się od spożywania marihuany podczas ciąży, ponieważ wykazano, że zwiększa ona ryzyko poronień i uszkodzeń nerwów u dziecka.

Po przeciwnej stronie płotu, podczas gdy mężczyźni mają bardziej statyczne, niezmienne poziomy receptorów kannabinoidowych i wrażliwości, są również bardziej wrażliwi na zmiany temperatury ciała, a co najważniejsze, na zmiany w przyjmowaniu pokarmu w wyniku spożywania konopi. W jednym z badań przeprowadzonych przez Western University of Health Sciences, wszczepiono czujniki temperatury u myszy i monitorowano tempo karmienia po podaniu konopi indyjskich. Badania te wykazały, że samce zwiększyły dawkę karmy znacznie bardziej niż samice i obniżyły temperaturę ciała o dodatkowe pół stopnia Celsjusza, co stanowi znaczny spadek dla każdego zwierzęcia z ciepłą krwią, które chce utrzymać stałą temperaturę ciała. Impuls do przeprowadzenia badań z gryzoniami wynikał z obserwacji, że podobne efekty odnotowano u ludzi. Zmniejszenie tego do prostego stwierdzenia wskazuje, że tak, samce są bardziej narażone na chrypki i przejadanie się podczas podawania leków z konopi niż samice.

Poniższy wykres podsumowuje niektóre z głównych różnic w działaniu kannabinoidów na podstawie przeglądu ostatnich badań. Należy pamiętać, że o ile nie zaznaczono strzałką, „stres” nie oznacza „zwiększa stres”, tylko, że obszar „stresu” w mózgu jest dotknięty. Na przykład, w przypadku „stresu” szczególnie, spożycie konopi indyjskich jest rzeczywiście zgłaszane w celu zmniejszenia stresu zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Jedną z ciekawych uwag na wykresie jest jednak sposób, w jaki maleją męskie zachowania seksualne, podczas gdy zwiększają się zachowania seksualne kobiet. Chcielibyśmy zobaczyć więcej badań, ale wydaje się, że odpowiadają one anegdotycznym doniesieniom na temat konopi indyjskich i mogą być podstawą dla powstających linii produktów wzmacniających seksualnie na bazie konopi indyjskich.

Zależne od płci różnice w efektach kannabinoidalnych.
Niebieski: efekty indukowane przez kannabinoidy, które są bardziej widoczne u samców.
Różowy: efekty wywołane przez kannabinoidy bardziej widoczne u samic.
Szary: pola, w których efekty działania kannabinoidów nie są zależne od płci (tzn. impulsywność), są niezgodne z badaniami klinicznymi i badaniami na zwierzętach (tzn. uzależnienie) lub dane są nadal kontrowersyjne (tzn. hipotermia).

Na zakończenie chcielibyśmy powtórzyć czytelnikom, że ustalenia te odnoszą się do mężczyzn i kobiet z medycznego punktu widzenia i płci przy porodzie. Oprócz osób interseksualnych (których nie da się zidentyfikować biologicznie przy porodzie) istnieje możliwość, że jeden mężczyzna przy porodzie, może mieć chemię mózgu lub układ hormonalny podobny do innego urodzonego mężczyzny, a nie są to twarde i szybkie zasady. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że doświadczenia z podawaniem leków z konopi indyjskich różnią się zarówno pod względem objawów, jak i intensywności dla każdej z grup. Z niecierpliwością czekamy na dalsze informacje na ten temat w miarę napływu kolejnych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *