Czy marihuana może się przeterminować?

Czy naprawdę potrzebuję zioła w mojej szmince?
24 sierpnia 2020
Jakie są negatywne skutki palenia marihuany i biernego palenia?
27 sierpnia 2020
konopie indyjskie

O legalnym i nielegalnym odlocie, jaki daje spożycie marihuany, mówi się coraz częściej. Nasiona konopi o wysokiej zawartości CBD, czyli pozbawionego właściwości psychoaktywnych i uzależniających kannabidiolu, wykorzystuje nie tylko medycyna, ale również branża kosmetyczna, przy czym CBD w przeciwieństwie do THC (tetrahydrokannabinolu) nie wywołuje stanu odurzenia. Lista leczniczych i rekreacyjnych właściwości cannabis, dzięki prowadzonym na szeroką skalę badaniom naukowym, nieustannie się wydłuża. Jednak naukowców interesują również inne fakty na jej temat. Poniżej odpowiadamy na pytanie, czy marihuana może się przeterminować.

Termin ważności cannabis

Nieodpowiednie przechowywanie konopi wpływa na ich jakość – nawet ich najlepsze odmiany tracą swoje właściwości, w tym typowy dla nich aromat czy smak. Cannabis ma długi termin ważności, ale musi zostać najpierw właściwie wyhodowana i wysuszona, a następnie odpowiednio magazynowana. Dlatego przechowuje się ją w chłodzie (zbyt wysoka temperatura wysusza lepkie od żywicy topy oraz doprowadza do przemiany THC w CBD), ciemności (światło wpływa negatywnie na trichomy), bez dostępu do świeżego powietrza, które powoduje jej wysychanie. Konopie warto umieścić w hermetycznym słoiku bądź w worku próżniowym. Należy przy tym chronić je przed przyczyniającą się do rozwoju pleśni wilgocią – pleśń uniemożliwia ich spożycie i jest szkodliwa dla zdrowia.

Prawidłowo magazynowane nasiona marihuany zachowują swoje właściwości nawet przez dziesięć lat, co oznacza, że mogą z nich wyrosnąć rośliny tak samo dobre jak te wyhodowane z nasion młodszych. Nasiona konopi należy przechowywać w chłodnym, suchym, ciemnym miejscu, do którego nie dociera światło słoneczne, czyli na przykład w lodówce, zamrażarce, szafce, szufladzie. Zaleca się umieszczenie nasion w pojemniku strunowym – zamkniętym następnie w hermetycznym pojemniku takim jak słoik – lub w pojemniku strunowym.

Trzeba przy tym pamiętać, że gwałtowne zmiany temperatury wpływają negatywnie na genetycznie uwarunkowaną integralność nasion (rozmrażanie i ponowne zamrażanie zmniejsza ich żywotność), a nadmiar światła i wilgoci powoduje ich przedwczesne kiełkowanie (wilgoć odpowiada także za ich gnicie). Natomiast trzymanie w ciemności wprowadza je w stan uśpienia. Hodowcy i kolekcjonerzy magazynują nasiona marihuany z kilku powodów: są dumni z powodu posiadania nasion szczególnie udanych szczepów, czekają na zalegalizowanie uprawy cannabis w kraju, w którym mieszkają, rozwijają swoją pasję kolekcjonerską.

Ponadto w nasiona konopi należy zaopatrywać się w sprawdzonych sklepach takich jak nasz, dzięki czemu zyskuje się gwarancję jakości i żywotności zakupionego towaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *