Czym jest kac po marihuanie i czemu się dzieje?

mity
Czym jest haj kontaktowy
12 czerwca 2020
depresja
Co czyni marihuanę lekarstwem?
17 czerwca 2020
konopi indyjskich

Dla jednych jest to dobrze znany fakt, dla innych pozostaje to wątpliwą tajemnicą, ale kac po ziole jest zjawiskiem bardziej powszechnym niż można by sądzić. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów kaców, kac po ziole jest wtedy, gdy po skonsumowaniu marihuany odczuwa się szereg skutków, od zaćmy mózgu do bólu głowy.

Aby w pełni zrozumieć kaca po zielsku, przyjrzyjmy się ograniczonym badaniom, które zostały przeprowadzone, a także symptomom, których doświadczyli konsumenci marihuany. Rozwińmy niektóre z powszechnych błędnych przekonań przekazywanych z jednej osoby na drugą.

kac po marihuanieŹródło Zdjęcia: hightimes.com

Badania nad kacem po marihuanie

Niewiele jest badań, jeśli chodzi o ten temat, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę ograniczenia zakazu badań nad marihuaną. Niemniej jednak istnieje kilka badań, które mogą posłużyć jako punkt zwrotny, zbieżny z anegdotycznymi doniesieniami o kacu po marihuanie.

W 1985 r. opublikowano jedno z najważniejszych badań. Do przeprowadzenia eksperymentu naukowcy wykorzystali bardzo małą próbę, liczącą tylko 13 uczestników. Uczestnicy – zwłaszcza wszyscy mężczyźni – otrzymali placebo lub jointy zawierające konopie indyjskie z 2,9{59f1054d5a087b3ae5668f8d38fa306633891cd97cdf6e36003b8a9f41c511cd} THC. Następnie przedstawiono im szereg zadań behawioralnych po paleniu, takich jak sortowanie kart, swobodne wycofywanie i tworzenie w czasie rzeczywistym.

Uczestnicy byli testowani ponownie po całej nocy. Badacze zauważyli efekt szczątkowy tylko u konsumentów marihuany i stwierdzili, że „wyniki sugerują, że palenie marihuany może wywołać efekt pozostawienia (kaca) w dzień po paleniu”. Dokładny charakter i zakres tych efektów, jak również ich praktyczne implikacje, pozostają do ustalenia”.

Wyniki tego badania zostały uznane za znaczące (wartość P < 0,05). Niemniej jednak, ze względu na małą liczebność próby i brak zróżnicowania, istnieje pole do krytyki, co zdecydowane pozostawia miejsce do poprawy.

W innym badaniu z 1998 r., z podobną wielkością próbki 10 uczestników – ponownie wszyscy mężczyźni – badano szczątkowe skutki palenia jednego jointa i stwierdzono, że „szczątkowe skutki palenia jednego papierosa marihuany są minimalne”. Chociaż wyniki tego badania zostały uznane za znaczące, po raz kolejny okazało się, że próba była bardzo mała, brakowało w niej zróżnicowania wśród badanych, a skutki palenia jednego jointa były widoczne tylko w przypadku jednego jointa.

Większość anegdotycznych relacji konsumentów, którzy doświadczyli kaca po marihuanie, wskazuje na znacznie wyższe wskaźniki konsumpcji, szczególnie w przypadku spożywania RSO i innych silnych produktów, takich jak jadalne produkty. Chociaż istnieją pewne dowody potwierdzające anegdotyczne relacje osób, które doświadczyły kaca spowodowanego konopiami indyjskimi, potrzeba więcej badań, aby naprawdę zrozumieć to zjawisko.

Co może powodować kaca po marihuanie?

Jak sugerują badania na ten temat, kac po zielsku(podobnie jak innych kaców) jest najczęściej związany z nadmierną konsumpcją. Jednakże, ponieważ konopie indyjskie są tak wyjątkową rośliną, która może wpływać na każdego człowieka w różny sposób w zależności od szczepu, tolerancji, zawartości THC i chemii ciała, to co jest zbyt duże dla jednej osoby może być wystarczające dla drugiej. Dlatego mantra „zacznij nisko i powoli” pozostaje prawdziwa.

Anegdotycznie, jak wspomniano powyżej, wielu z tych, którzy doświadczyli objawów kaca, zgłasza, że korzystali z jadalnych produktów lub ekstraktów. Według tych konsumentów, zjawisko to wydaje się być znacznie mniej powszechne przy bardziej tradycyjnych metod konsumpcji, takich jak palenie. Mając to na uwadze, niektórzy mogą uznać, że objawy kaca są wynikiem budzenia się z przewlekłym hajem, ze względu na powolne tempo, w jakim produkty jadalne metabolizują w organizmie.

Niezależnie od metody konsumpcji, może po prostu sprowadzać się do zmniejszenia dawki, aby znaleźć bardziej równy haj, który nie powoduje nieprzyjemnych długotrwałych efektów.

Kac po marihuanie vs. kac po alkoholu

Chociaż niektórzy ludzie mogą doświadczyć kaca z powodu spożywania zbyt dużej ilości marihuany, kac alkoholowy jest zupełnie inny. Alkohol ma wiele różnych efektów na organizm i może powodować:

 • lekkomyślność lub bóle głowy
 • nudności
 • bóle ciała
 • odwodnienie
 • bezsenność
 • problemy z pamięcią i koncentracją

Chociaż kac po marihuanie może mieć podobne objawy, alkohol i konopie wpływają na organizm w bardzo różny sposób. Należy przeprowadzić więcej badań, aby określić dokładne przyczyny obu rodzajów kaca.

Czy marihuana powoduje odwodnienie?

Wiele źródeł twierdzi, że konopie indyjskie powodują odwodnienie i że to odwodnienie może prowadzić bezpośrednio do objawów kaca marihuanowego. Niektórzy posuwają się nawet do przesadnych twierdzeń, że konopie indyjskie odwadniają bardziej niż alkohol. Jednak pomimo tego efektu ubocznego, nie ma badan naukowych na poparcie tej tezy.

Ostatecznie to, co wiele osób myli z odwodnieniem, to w rzeczywistości suchość w ustach (aka bawełniane wargi), a te dwa zjawiska nie są ze sobą powiązane. Suchość w jamie ustnej, choć strasznie niewygodna, nie jest wynikiem odwodnienia, ale braku śliny.

Więc dlaczego tak się dzieje? Jak pokazują badania, kannabinoid THC wiąże się z gruczołami w jamie ustnej odpowiedzialnymi za produkcję większości śliny, tzw. gruczołami podżuchwowymi. To wiązanie czasowo wstrzymuje produkcję śliny, prowadząc do suchego, niewygodnego uczucia, które większość z nas znała w tym czy innym czasie.

Jednak pomimo tego, że konopie indyjskie nie mogą bezpośrednio prowadzić do odwodnienia, warto zwrócić uwagę na to, jak ważne jest utrzymanie nawodnienia podczas palenia, tak samo jak w ogóle. Odwodnienie może prowadzić do szeregu problemów, w tym takich, których medyczne konopie indyjskie mogą nie być w stanie w pełni wyleczyć bez pomocy w postaci nawodnienia.

Chociaż nie ma dowodów na bezpośrednie skorelowanie marihuany z odwodnieniem, wiele z objawów kaca marihuany można poprawić spożywając więcej wody, a ogólnie rzecz biorąc dobrą praktyką jest zapewnienie sobie nawodnienia.

Objawy kaca marihuany i sposób jego leczenia

Zgłoszone objawy marihuanowego kaca to mgła umysłowa, ból głowy, zmęczenie, mdłości i suche oczy. Ponieważ we wspomnianych badaniach nie zbadano wszystkich tych objawów, wiele z tego, co wiemy, opiera się na konsumentach.

Jest więc możliwe, że w grę mogą wchodzić inne czynniki, a bez odpowiednich badań nie mamy możliwości potwierdzenia tych twierdzeń z całą pewnością. Niemniej jednak w anegdotycznych sprawozdaniach na ten temat istnieje wystarczająco dużo podobieństw, aby uzasadnić poprzez uczciwą rozmowę na temat objawów, których ludzie doświadczają.

Jak leczyć zmęczenie i mgłę umysłu wywołane przez marihuanę

Jeśli kiedykolwiek obudziłeś czując się podpitym, nieskupionym i oszołomionym, to jesteś zaznajomiony z mgłą umysłu. Ten symptom może bardzo utrudnić rozpoczęcie dnia. Mgła umysłowa jest niewiarygodnie nieprzyjemna i może wydawać się trudna do usunięcia, ale oto kilka rzeczy, które można zrobić, aby pomóc ponownie rozpalić baterię, że tak powiem.

 • Ruszajcie się. Gapienie się na ekran przez cały dzień nie pomoże. Spróbuj rozpocząć dzień od energicznego spaceru.
 • Weź chłodny prysznic. Orzeźwiająca woda powinna obudzić twoje zmysły.
 • Dostosuj swoje nawyki żywieniowe. Upewnij się, że spożywasz zdrowe jedzenie i utrzymujesz nawodnienie przez cały dzień, aby odżywić swoje ciało.
 • Spróbuj kofeiny. Dla tych, którzy potrzebują dodatkowego zastrzyku, stymulant taki jak kofeina może dać zamglonemu umysłowi potrzebny mu szybki start.

Być może nie rozwiążą one całkowicie uczucia ospałości, ale te środki powinny pomóc w wygodniejszym przetrwaniu dnia.

Jak leczyć marihuanowy ból głowy

Innym często zgłaszanym objawem marihuanowego kaca jest ból głowy. Wiele osób przypisuje go do odwodnienia, ale ponownie, nie ma dowodów na poparcie teorii, że konopie indyjskie bezpośrednio powodują odwodnienie. Niemniej jednak, możliwe jest, że spożywając marihuanę w dużych ilościach, można zapomnieć o pozostaniu nawodnionym i w rezultacie nie spożywać wystarczającej ilości wody wieczorem przed snem.
Bez względu na przyczynę, jeśli budzisz się z bólem głowy, w leczeniu najlepiej jest pójść normalną drogą:

 • Zimne okłady
 • Masaże świątynne
 • Leki wydawane bez recepty, takie jak aspiryna, ibuprofen (należy przestrzegać instrukcji dozowania)
Jak leczyć nudności spowodowane marihuanowym kacem

Niektórzy konsumenci zgłaszali występowanie mdłości podczas kaca marihuanowego. Wydaje się to mniej powszechne, ale mimo to może być strasznie nieprzyjemne. Jeśli budzisz się z mdłościami, spróbuj się uspokoić, gdy się z nimi zmagasz. W cięższych przypadkach, upewnij się, że jesteś nawodniony i spróbuj zjeść jakieś delikatne, łagodne jedzenie lub zdecyduj się na leki przeciwbólowe po konsultacji z lekarzem.

Jak leczyć suche oczy od konsumpcji zioła

THC powoduje rozszerzanie się naczyń włosowatych oka, co prowadzi do charakterystycznego zaczerwienienia oczu wraz ze wzrostem przepływu krwi do oczu. Dla większości konsumentów objawia się to dość szybko po paleniu. Jeśli jednak obudzisz się następnego dnia i okaże się, że nadal masz suche oczy, rozważ kilka kropli do oczu, aby złagodzić zaczerwienienie i przywrócić wilgoć.

Kace po marihuanie pozostają dla niektórych tematem sporów, ale dopóki nie będzie można dokładniej zbadać tego bardziej dogłębnie, aby naprawdę zrozumieć przyczyny i skutki tego zjawiska, przy spożywaniu konopi należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe dawkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *