Holandia zalegalizuje komercyjną uprawę marihuany?

W Niemczech Medyczna Marihuana legalna i refundowana
10 maja 2014
Sejmowe tak dla medycznej marihuany
6 lutego 2018
Głosowanie parlamentu holenderskiego przekroczyło minimalną liczbą ustawę mówiącą o legalizacji komercyjnej konopi. Dokument czeka na zatwierdzenie przez Senat.

Demokraci’ 66 (D66) przygotowali ustawę, która od pewnego czasu była wsparciem dla liberalizacji prawa dotyczącego marihuany. Rząd holenderski od kilkunastu lat stosował zasadę „przymykania oka”, co oznaczało, ze marihuana była ogólnodostępna. Sprzedawana była w specjalnych kawiarniach tzw. coffeeshopach. Często też, od ulicznych dilerów, którzy byli dobrze dogadani z policją.
Spożywanie narkotyku często odbywała się w coffeeshopach, które były otwarte dla trustów i mieszkańców. Do momentu wprowadzenia restrykcji w 2012 roku, która zabraniała wstępu dla turystów. Zmianą tą nie został objęty Amsterdam i inne większe miasta w Holandii, co szybko potwierdziły władze lokalne.

Z drugiej strony komercyjna uprawa konopi pozostała nadal nielegalna, chociaż zezwolono na uprawę przeznaczoną dla własnego użytku. Zostały wyznaczone kryteria do 5 roślin, które mimo różnych okoliczności może skonfiskować policja. Za przekroczenie normy, nałożona zostanie grzywna. W zależności od liczby.

Przewodniczący związków i sympatyków coffeeshopów (Joachim Helms) skomentował dla Associated Press: „ To dobra wiadomość dla branży coffeeshopów, ponieważ jeśli ustawa przejdzie przez Senat, zakończy to wiele problemów wynikających z braku przejrzystości i normalności”. Podkreśla on również, że mimo quasi-legalnego statusu marihuany w Holandii, dostawa i uprawa konopii i tak latami będzie się odbywać nielegalnie.

W końcu Holandia zrobiła jeden pewny krok w przód w sprawie prawnego uregulowania produkcji i dystrybucji marihuany. Większość członków Parlamentu poparła ustawę niosącą rozwiązanie tego problemu. Raptem 3 tygodnie przed wyborami powszechnymi 77 z 150 deputowanych poparło ustawę złożoną przez partię D66. Przeciwko byli Liberałowie premiera Marka Rutte.
Autorka projektu (Vera Bergkamp) stwierdza: „ Miękkie narkotyki są częścią holenderskiego społeczeństwa, jednak obecnie obowiązujące przepisy nie działają, a ta ustawa ma to zmienić”
Jej kroki dążą do uregulowania produkcji i dystrybucji marihuany w zamkniętym systemie coffeeshopów.
Holandia efektywnie zdekryminalizowała reakcyjne zażywanie zioła w 1976 roku, nie mniej nie uregulowała, od tamtej chwili problemu związanego z produkcją i dystrybucją. Ludzie dysponujący towarem poniżej 5 gram, nie są śledzeni przez policje.

CBS (Główny urząd statystyczny w Holandii) podsumował, że biznes uwarunkowany na konopiach w 2010 roku uzyskał wartość miliona euro. Kroki opracowane w projekcie, niosą za sobą duże wzbogacenie dla Państwa. Partia szacuje około 300 mln rocznie. To rozporządzenie niesie za sobą wiele innych plusów. „Marihuana jest jedynym produktem sprzedawanym w sklepach w Holandii, który nie jest poddawany kontroli jakości. Palacze nie wiedzą co tak naprawdę palą” informuje Bergkamp. Nie jeden pracodawca coffeeshopów jest po stronie politycznej inicjatywy, która umożliwiłaby im wyjść z czarnego rynku i nareszcie prowadzić biznes zgodny z prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *