Medyczną marihuanę można zastosować w terapii bardzo wielu dolegliwości. Rzadko jest ona lekarstwem w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale często świetnie sprawdza się u jako element uzupełniający działanie naszego układu endokannabinoidowego, zmniejszając częstotliwość lub zapobiegając występowaniu określonych chorób. Kluczem do efektownego stosowania leczniczej marihuany jest dobranie odpowiedniej dawki i częstotliwości jej zażywania. Wybór opisanych schorzeń został oparty na praktyce stosowania marihuany do celów medycznych. Innymi słowy- to właśnie w przypadku opisanych na następnych stronach dolegliwości marihuana okazała się pomocna i przyniosła pacjentom oczekiwaną ulgę. Listę uzupełniają choroby , w przypadku których skuteczność marihuany nie została jeszcze do końca zbadana.
Choroba Alzheimera
Choroba mózgu związana z wiekiem pacjenta. Towarzyszą jej najczęściej silne zaburzenia poznawcze. Najnowsze badania sugerują , że kluczowe aspekty choroby mogą być silnie powiązane z układem endokannabinoidowym człowieka. W najbliższej przyszłości działania zapobiegawcze będą mogły być wymierzone w jego konkretne elementy, a nowe leki na Alzheimera mogą opierać się właśnie na kannabinoidach.
Metody przyjmowania:
Doustnie: Doustne preparaty na bazie konopi to w przypadku leczenia Alzheimera idealny wybór .Ich efekty są długotrwałe , a sam środek można podać w smacznej i atrakcyjnej dla pacjenta postaci. Pamiętajmy jednak , by nie pozostawiać lekarstw w miejscach dostępnych dla chorego , aby zapobiec ich przedawkowanemu zjedzeniu.
Odparowywanie i palenie: Ze względu bezpieczeństwa odparowywanie i palenie marihuany nie jest polecane pacjentom z Alzheimerem , chyba że przebiega ono pod odpowiednim nadzorem.
Wskazane chemotypy: W przypadku podawania doustnego , kiedy celem jest działanie uspokajające oraz sedacja, szczególnie polecane są odmiany bogate w THC . Szczepy obfitujące w mircen , mogą być bardzo pomocne we wzmacnianiu uspokajających efektów i synergicznym wspieraniu działania kannabinoidów . Jeśli zależy nam na osiągnięciu efektów neurocmhronnych , warto rozważyć wykorzystanie szczepów bogatych w CBD., Propylowe wariacje kannabinoidów , takie jak THCV czy CBDV , są obiecujące , ale badania oceniające ich wpływy na chorych nie zostały jeszcze zakończone.
Popularne odmiany: Purpurowe i afgańskie szerokolistne odmiany są polecane ze względu na ich kojące działanie . W celu osiągnięcia efektów przeciwzapalnych warto sięgnąć po szczepy bogate w CBD.