Używanie konopi indyjskich wiąże się z mniejszym spożyciem alkoholu wśród osób poszukujących leczenia

Instagram stale usuwa legalne konta Kanadyjskich konopi indyjskich
20 stycznia 2021
Większość Niemców nadal sprzeciwia się legalizacji marihuany
29 stycznia 2021
Źródło Zdjęcia: unsplash

Toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy używanie marihuany jest nadal dopuszczalne w przypadku osób leczących się z uzależnienia od substancji psychoaktywnych, czy też używanie marihuany może wywołać u tych osób objawy uzależnienia. Chociaż każdy jest inny, istnieje nowe badanie potwierdzające, że używanie marihuany jest związane ze spadkiem spożycia alkoholu przez alkoholików.

Nowo opublikowane badania potwierdzają tezę, że marihuana może pomóc niektórym ludziom w ich staraniach do odstawienia alkoholu.

Badanie zatytułowane „Wpływ używania konopi indyjskich na spożycie alkoholu w grupie osób uzależnionych od alkoholu w Kolorado„, opublikowane w czasopiśmie Addiction, ujawnia ten związek, który wielu podejrzewało, ale który nie został jeszcze potwierdzony naukowo.

Konopie indyjskie są powszechnie używane przez osoby pijące alkohol, ale dowody wskazują na zróżnicowany związek między spożywaniem alkoholu a używaniem konopi” – wyjaśniono w badaniu. „Naszym celem było zbadanie wpływu używania konopi indyjskich w ciągu dnia na całkowitą ilość wypitych drinków i prawdopodobieństwo upijania się w danym dniu wśród wszystkich uczestników badania oraz porównanie tych zależności między mężczyznami i kobietami, a także między osobami, które zgłaszały rzadkie i częste używanie konopi indyjskich„.

Kilka poprzednich badań zbadało, czy jest bardziej prawdopodobne, aby marihuana działała jako substytut czy jako komplement dla alkoholu i, jak dotąd, dały one mieszane wyniki„, powiedział zastępca dyrektora NORML Paul Armentano. „Wyniki tego badania są ważnym dodatkiem do tej rosnącej literatury i oferują mocne dowody na to, że marihuana może działać jako pomoc interwencyjna dla niektórych osób chcących zmniejszyć spożycie alkoholu.

Używanie konopi i alkoholu przez osoby poddawane leczeniu

Badanie, które zostało przeprowadzone dotyczyło 96 różnych osób, które używały marihuany oraz jednocześnie uczestniczyły w programie leczenia alkoholizmu. Naukowcy odkryli, że w dniach, w których badane osoby spożywały marihuanę, spożywały mniej alkoholu. Tendencja ta występowała niezależnie od tego, czy dana osoba używała marihuany w niewielkim stopniu, czy w dużym. Jeśli w ogóle używali marihuany, to mieli tendencję do spożywania mniejszej ilości alkoholu.

W całej próbie osoby piły o około 29 procent mniej drinków i prawdopodobieństwo wystąpienia upojenia alkoholowego było 2,06 razy mniejsze w dniach, w których używano konopi indyjskich, w porównaniu z dniami, w których konopi nie używano” – stwierdzono w badaniu. „Wzorce te zaobserwowano u mężczyzn, kobiet oraz w grupach osób rzadko i często używających konopi indyjskich„.

Osoby intensywnie pijące, zaangażowane w leczenie w celu zmniejszenia spożycia alkoholu, które używają również konopi indyjskich, wydają się zwiększać używanie konopi indyjskich w dniach, w których zmniejszają spożycie alkoholu” – kontynuowali.

Ten sam zespół badawczy zgłosił podobne wyniki z powrotem w 2020 roku, które przedstawili Towarzystwu Badań nad Alkoholizmem w celu dalszego przeglądu. Ponadto, aby jeszcze bardziej to potwierdzić, dane z trendów pokazują, że sprzedaż alkoholu ma tendencję spadkową w obszarach, w których marihuana stała się legalna. Dodatkowo inne badanie przeprowadzone i opublikowane przez naukowców z Harvardu, które ukazało się w grudniu pod koniec zeszłego roku, wykazało, że kiedy młodsi ludzie są zmuszani do abstynencji od marihuany, są bardziej skłonni do picia alkoholu.

Chociaż nadal trzeba przeprowadzić więcej badań i nie każdy może używać substancji takich jak marihuana w sposób odpowiedzialny, kiedy jest na odwyku, dane te mogą mieć ogromny wpływ na to, jak prowadzone jest leczenie i jakie mechanizmy radzenia sobie są promowane u osób uzależnionych.

_____
Nasiona twoich ulubionych szczepów konopi znajdziesz na panpestka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *