W Polsce brakuje medycznej marihuany

marihuana w leczeniu chorób wieku podeszłego
Czy marihuana jest bezpieczna dla osób starszych?
18 czerwca 2020
Oto, jak ulga w symptomach jest odczuwana przez pacjentów medycznej marihuany
22 czerwca 2020
medyczne właściwości marihuany

Medyczne właściwości marihuany potwierdzają liczne badania naukowe. Naukowcy skupiają się głównie na analizie jej dwóch najważniejszych składników: psychoaktywnego THC, czyli tetrahydrokannabinolu, oraz pozbawionego właściwości narkotyzujących i uzależniających kannabidiolu CBD. Oba związki wykazują właściwości przeciwbólowe. Powstające na bazie konopi indyjskich leki dopuszczają do użytku kolejne państwa, w tym Polska. Jednak dostęp do medycznej marihuany bywa w naszym kraju utrudniony. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Popyt na medyczną marihuanę rośnie

Przez ostatnie lata zmieniło się postrzeganie cannabis – lekarze, w tym przede wszystkim neurolodzy, onkolodzy i specjaliści zajmujący się leczeniem bólu, coraz częściej decydują się na wdrażanie terapii opartych na jej leczniczym działaniu. Niestety polscy pacjenci skarżą się na problemy z realizacją recept. W aptekach brakuje leków powstałych na bazie medycznej marihuany – produkty te pojawiają się nieregularnie i w niewystarczającej ilości. Źródeł wskazanego problemu jest klika: monopolizacja rynku, popyt przewyższający podaż, konieczność spełnienia szeregu procedur legislacyjnych dopuszczających medyczną marihuanę do użytku, odmienne normy dotyczące maksymalnej zawartości THC w produkcie w kraju eksportującym (Kanada) i importującym (Polska). Zdarza się, że polscy farmaceuci mają trudności z zamówieniem suszu, na którego bazie powstają leki nawet przez kilka tygodni. Spectrum Therapeutics (wcześniej: Spectrum Cannabis), czyli dystrybutor medycznej marihuany w Polsce, dostrzega wyżej opisany problem, ale nie proponuje zadowalających rozwiązań.

Nasiona medycznej marihuany mają podwyższoną zawartość CBD, dlatego zawierające je preparaty odznaczają się wysoką skutecznością w leczeniu wielu chorób (warto podkreślić, że jakość nasion konopi przekłada się na finalny odbiór produktu). Leki te powinny być dostępne w aptekach przez cały czas. Pozbawieni ich pacjenci nie mogą kontynuować podjętego wcześniej leczenia. Sytuacja ta jest dla nich niezwykle stresująca. Natomiast pojawiają się opinie, że firma sprowadzająca medyczną marihuanę do Polski, po zwolnieniu do obrotu resztek składowanego towaru z krótką datą ważności, zwlekała z zamówieniem nowej partii, czekając, aż poprzednia się sprzeda. Szkoda, że polskie prawo nie pozwala na uprawę medycznej marihuany w kraju i nie refunduje leków powstałych na jej bazie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *