Amerykańska agencja finansuje wątpliwe badania mające na celu złagodzenie skutków wycofania marihuany za pomocą nikotyny.

Gdzie są kanadyjskie czopki pochwowe?
20 sierpnia 2020
Czy naprawdę potrzebuję zioła w mojej szmince?
24 sierpnia 2020

Źródło Zdjęcia: cbdforanxietycenter


Źródło Zdjęcia: sfd.pl

Lęk. Kłopoty ze spaniem. Okropne nastroje. To wszystko to częste powody, aby dostać receptę na medyczną marihuanę. Ale są też jednymi z najczęstszych objawów odstawienia marihuany.

Naukowcy badają wycofywanie marihuany od lat, ale w Stanach Zjednoczonych nie istnieje żaden amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA), który zatwierdzałby jej leczenie. Odstawienie konopi indyjskich najprawdopodobniej nie wyśle Cię do szpitala, ale może przynieść drażliwość, brak apetytu, niepokój i depresję. Pomimo wątpliwych opinii publicznej na temat uzależnienia od konopi indyjskich, jest to ważny obszar badań dla specjalistów ds. uzależnień.

Odstawienie konopi indyjskich jest na tyle poważne, że Amerykański Narodowy Instytut ds. Nadużyć Narkotyków (NIDA) sfinansował badanie testujące plastry nikotynowe jako leczenie. Autor badania postawił hipotezę, że może być możliwe złagodzenie jednego z nich z drugim, biorąc pod uwagę, że wycofywanie konopi indyjskich i nikotyny ma pewne wspólne objawy. Badanie nie zadziałało jednak do końca zgodnie z planem.

Zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich (Cannabis Use Disorder)

„Nie powinno być zaskoczeniem, że narkotyk, który zażywasz codziennie, dałby ci efekt odstawienia”, powiedziała dr Margaret Haney, profesor neurobiologii w Centrum Medycznym Uniwersytetu Columbia i specjalista w dziedzinie badań nad uzależnieniami. Nikt nie twierdzi, że ten narkotyk ma takie możliwości nadużywania, jak kokaina czy opiaty, ale ma zobowiązania do nadużywania – wyjaśniła dr Haney. I niezmiernie trudno jest powstrzymać zażywanie tego narkotyku. „Jest dobry powód, by sugerować, że jest porównywalny z odstawieniem nikotyny.”

W przypadku marihuany nie ma fizycznego odstawienia, jak w przypadku alkoholu, benzodiazepin czy opioidów„, powiedział dr Haney, który badał ponad tuzin metod leczenia objawów odstawienia. „Ludzie mają tendencję do wieszania kapelusza na tych, którzy są bardziej znaczący, ale ja twierdzę, że im bardziej znaczące są objawy odstawienia, tym bardziej są to te psychiczne.”

Cannabis Use Disorder, kliniczna nazwa uzależnienia od konopi, ma kilka unikalnych cech, które różnią się od innych uzależnień. Ma ono niewiarygodnie wysoki wskaźnik nawrotów, ale ma również najwyższy wskaźnik osób poszukujących leczenia w porównaniu z innymi substancjami, powiedział dr Haney. Większość ludzi, którzy czują, że ich zażywanie jest problemem, chce ograniczyć swoje spożycie, a nie całkowicie z niego zrezygnować.

Nikotyna na wycofanie marihuany?

Narodowy Instytut ds. Nadużyć Narkotyków (NIDA), organizacja dziecięca Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH), sfinansował w ciągu ostatnich 15 lat 21 badań dotyczących wycofywania konopi indyjskich, z czego 17 zostało ukończonych. Spośród tych badań większość przetestowała istniejące leki farmaceutyczne. Niektóre z nich miały charakter obserwacyjny lub diagnostyczny, zadawały uczestnikom pytania i określały trajektorie odstawienia konopi.

Jedno z nich wykorzystywało nawet plastry nikotynowe.

Z niepokojem jako jednym z głównych objawów odstawienia marihuany, środek pobudzający, taki jak nikotyna, nie ma sensu jako leczenie, powiedział dr Haney. „Jeśli już jesteś niespokojny, to nie pomoże.”

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Psychofarmakologia w lutym 2020 r., uczestnikom zapłacono 300 dolarów za powstrzymanie się od używania marihuany przez 15 dni i otrzymali losowo albo 7 mg plastra nikotynowego, albo placebo. Wszyscy uczestnicy byli regularnymi użytkownikami konopi indyjskich, co w ostatnim roku definiowano jako spożycie konopi indyjskich co najmniej pięć razy w tygodniu. Przedstawiciele NIH i NIDA nie byli dostępni do komentarzy, ponieważ ich wysiłki koncentrują się na zapytaniach związanych z COVID-19.

Związek pomiędzy nikotyną a konopiami indyjskimi jest naprawdę interesujący – powiedział dr Haney. Używanie tytoniu jest najsilniejszym wskaźnikiem nawrotu konopi indyjskich, przy czym prawdopodobieństwo powrotu do używania konopi indyjskich przez osoby palące papierosy jest 23 razy większe, choć nie do końca wiemy, dlaczego – powiedziała dr Haney.

Od strony nikotyny, to wygląda obiecująco. Może być w stanie pomóc w usunięciu objawów odstawienia”, powiedział dr David Gilbert, psycholog i profesor badań na Southern Illinois University Carbondale, i główny autor badania. Od lat 70. studiuje nikotynę i tytoń.

Uzasadnieniem leczenia były podobieństwa między nikotyną a THC„, powiedział dr Gilbert. Jak większość substancji uzależniających, oba powodują, że mózg produkuje dopaminę, neuroprzekaźnik związany z przyjemnością. Kiedy sam podawany, zarówno nikotyna i THC sprawiają, że ludzie czują się lepiej, powiedział.

Dzielą się również kilkoma objawami odstawienia, w tym niepokój, trudności z zasypianiem i zmiany apetytu, choć z nikotyny apetyt na odstawienie wzrasta, a z konopi indyjskich spada.

Dr Gilbert postawił hipotezę, że nikotyna może, w niezwykle prosty sposób, zostać zamieniona na konopie indyjskie w celu zmniejszenia objawów odstawiennych, powiedział.

Czy badanie jest legalne?

Wyniki badania były mieszane. Plaster zwiększył nudności o 20-25{59f1054d5a087b3ae5668f8d38fa306633891cd97cdf6e36003b8a9f41c511cd}; nudności „mogą zrównoważyć wszelkie potencjalne korzystne efekty” – napisał dr Gilbert w pracy, i być „problematyczne w przyszłych badaniach„.

Ale chciałby kontynuować badania nad tym leczeniem, powiedział. „Wiele leków obejmuje mdłości, ale ludzie wciąż je biorą” powiedział dr Gilbert.

Chociaż płacenie uczestnikom badań jest standardową praktyką, a 1 milion dolarów finansowania z NIDA w ciągu trzech lat nie jest przesadne dla badań, inni naukowcy mają swoje wątpliwości.

Ty zastanawiasz się nad tym, co stworzyło fundament dla pytania,” powiedział dr Nicolas Schlienz, doktorant w Laboratorium Farmakologii Zachowań na Uniwersytecie w Buffalo, SUNY. Dr Schlienz jest współautorem rozdziału o odstawianiu konopi indyjskich w książce Springer Nature o zaburzeniach używania konopi indyjskich.

Naukowcy nie rozumieją wszystkich zawiłości związanych z odstawianiem konopi indyjskich, powiedział dr Schlienz. „Jest tak wiele powiązanych ze sobą procesów„, wyjaśnił. „I oczywiście są też czynniki niefizjologiczne.”

Kiedy wielokrotnie i regularnie używasz jakiejkolwiek substancji narkotycznej, w tym marihuany, widzisz fizjologiczne zmiany w mózgu, powiedział dr Schlienz. Podczas okresu odstawienia, mózg powoli dostosowuje się do braku kannabinoidów, od których stał się zależny. W końcu wraca do stanu, który jest zbliżony do jego stanu wyjściowego sprzed marihuany.

Trajektoria odstawienia marihuany jest dobrze odwzorowana, na ogół trwa od dwóch do trzech tygodni, a szczytowe objawy występują w ciągu dwóch do pięciu dni. Mniej typowe objawy to silny ból brzucha, gorączka, dreszcze i pocenie się, mdłości, a nawet wymioty oraz złość i agresja.

Agresja nie występuje często przy odstawieniu konopi indyjskich, ale zaburzenia snu, które obejmują problemy z zasypianiem, zasypianiem i wczesnym wybudzaniem się, występują u większości osób i są prawdopodobnie najbardziej dokuczliwe, powiedział dr Haney.

Inni ludzie zauważają, że są naprawdę zrzędliwi i są porywczy. A więc to też jest nieprzyjemna rzecz„, powiedział dr Haney. „Ludzie mówili mi, że ich współmałżonkowie powiedzą im, żeby znowu zaczęli palić, bo tak trudno jest z nimi być„.

Wiek Reefer Madness wyraźnie minął, i choć zarówno uzależnienie od marihuany, jak i wycofanie się z nałogu stanowią problem, nie budzą oburzenia. W przeciwieństwie do tytoniu.

Droga konopi indyjskich do społecznie akceptowanej substancji i lekarstwa jest bezpośrednim przeciwieństwem tendencji spadkowej tytoniu w kierunku bycia społecznym tabu i główną przyczyną chorób i zgonów, którym można zapobiec w Stanach Zjednoczonych.

Jest mało prawdopodobne, aby wyniesienie marihuany zostało zatrzymane. Oprócz komercyjnych badań nad medyczną marihuaną, NIH podała, że w 2019 r. wydała 250 milionów dolarów na sfinansowanie badań związanych z kannabinoidami i systemem endokanabinoidu – w tym ponad 200 000 dolarów dla naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy badają CBD jako pomoc w rzuceniu palenia tytoniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *