Bardzo niskie dawkowanie marihuany: Kiedy mikrodozowanie nadal jest zbyt duże

Dawkowanie: Jak silne są Twoje jadalne konopie indyjskie?
4 lipca 2020
Co to jest ekstrakcja węglowodorów i jakie produkty z konopi indyjskich z niej pochodzą?
7 lipca 2020
Źródło Zdjęcia: healer.com

Jeśli jesteś otwarty na bezkofeinową kawę lub picie niskoalkoholowego piwa, pomysł zmniejszenia dawki marihuany jest prawdopodobnie mile widziany. Nic dziwnego, że dzisiejszy konsument marihuany na ogół nie chce się upalić, aż do paraliżu. Ale trawa nigdy nie była tak silna jak dziś. Według badań przeprowadzonych w 2019 r. średnie stężenie Δ9-THC w konopiach indyjskich wzrosło niemal dwukrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat, z 8,9{59f1054d5a087b3ae5668f8d38fa306633891cd97cdf6e36003b8a9f41c511cd} w 2008 r. do 17,1{59f1054d5a087b3ae5668f8d38fa306633891cd97cdf6e36003b8a9f41c511cd} w 2017 r.

Zamiast rezygnować z dezorientujących hajsów głowy, konsumenci eksperymentują z nowymi sposobami na maksymalne wykorzystanie swojego przeboju, przy mniejszym … uderzeniu. Ponieważ coraz więcej badań potwierdza, że odrobina chwastów idzie bardzo daleko, zarówno hodowcy, jak i naukowcy starają się poprawić korzystne wyniki marihuany, minimalizując jednocześnie szkodliwe skutki jej stosowania w bardzo małych dawkach.

Wariacje na temat mikrodozowania

Koncepcja zmniejszenia obciążenia nie jest nowa. Mikrodozowanie, proces stosowany w rozwoju leków do oceny wpływu niewielkiej dawki substancji na organizm, po raz pierwszy stało się popularne i wchłonięte do kultury konopi kilka lat temu. Wytrawli konsumenci uświadomili sobie korzyści płynące z małych dawek, które przynosiły korzyści terapeutyczne bez lęku i paranoi. Mikrodozowanie pozwala również osobom ciekawych konopi zanurzyć palce u nóg w wodzie.

Podczas gdy mikrodozowanie jest jedną z metod ułatwiających bardziej ugruntowane doznania związane z konopiami indyjskimi, pojawiły się również inne odmiany – produkty „lite”, które pozwalają początkującym konsumentom doświadczyć radości z chwastów bez ich potencjalnych pułapek. Na przykład, Rookie Cookie, z 10mg CBD i 10mg THC, pozwala na wchłonięcie całego ciasteczka, rozkoszowanie się brzęczeniem i pozostanie wystarczająco przejrzystym do działania.

Podobnie jak w przypadku oleju CBD, produkty z linii lite z marihuany sprzyjają uczuciu odprężenia, czyli haj ciała bez głowy. Najistotniejsze jest to, że nie trzeba już dzielić na dwadzieścia kawałków tabliczki czekoladowej.

We Włoszech nastąpił nawet meteoryczny wzrost ruchu „cannabis light”. Cannabis light, który stał się legalny w grudniu 2019 r., odnosi się do pochodnych roślin konopi indyjskich (Cannabis sativa) o poziomie 0,6{59f1054d5a087b3ae5668f8d38fa306633891cd97cdf6e36003b8a9f41c511cd} THC lub niższym, co ułatwia super łagodne, lekkie brzęczenie. Włoscy konsumenci mogą cieszyć się konopiami indyjskimi w postaci makaronów nasyconych, oliwy z oliwek i żelatyny, a także pąków.

Bardzo niskie dawki: Kiedy dozowanie staje się naprawdę niskie

Podczas gdy mikrodozowanie i lite marihuany są stosowane przez konsumentów, naukowcy badają również potencjał terapeutyczny bardzo niskich dawek w laboratorium. Wprowadzenie bardzo niskie dawki.

Według Stacia Woodcock, Pharm D, asystent dyrektora ds. operacji dozowania w Curaleaf, ultra niskie dawki mają swoje korzenie w hormezie, koncepcja, że związek może mieć bezpośrednio przeciwstawne skutki przy wysokich i niskich dawkach – znane również jako dwufazowa zależność dawki.

Homeopatyczna medycyna opiera się na tej koncepcji. Związki, które mogą być toksyczne lub powodować działania niepożądane w standardowych dawkach, są rozcieńczane o kilka poziomów wielkości, w którym to momencie wysoko rozcieńczona forma jest następnie używana do zapobiegania tym samym objawom„, wyjaśnił Woodcock.

Prostszym sposobem na wyjaśnienie tego jest rozważenie strzałów alergicznych. Duża „dawka” pyłku ze środowiska wprowadzonego do organizmu powoduje straszne objawy alergii, ale wysoce rozcieńczona forma tego samego pyłku wprowadzonego do organizmu może w rzeczywistości pomóc organizmowi zbudować odpowiedź immunologiczną, aby zapobiec wystąpieniu tych objawów alergii„, powiedziała.

W przypadku marihuany, ultra niskie dawki są o kilka rzędów wielkości mniejsze od tego, co uważa się za mikrodozę. „Na przykład, jeśli mikrodoza jest uważana za 2mg THC, ultra-niska dawka wynosiłaby 0,02-0,2mg THC„, powiedziała Woodcock. „Nie są to jednak twarde liczby, ponieważ nie mamy żadnych badań klinicznych u ludzi, które wyraźnie wyznaczają granice między „dawkowaniem„, „mikrodozowaniem” lub „ultra niską dawką„.”

Choć może to zabrzmieć jak semantyka, istnieje wiele dowodów na to, że tak nie jest. Najczęściej kluczem do optymalizacji doświadczenia z ziołami jest eksperymentowanie z dawkami w sposób stopniowy i zauważanie niuansów aż do osiągnięcia idealnej równowagi.

Badania nad ultra-niskim dozowaniem

W ciągu ostatnich dziesięciu lat pojawiło się wiele badań badających wpływ ultra niskich dawek THC. Dotychczasowe wyniki badań wskazują, że bardzo niskie dawki mogą modyfikować plastyczność mózgu i wywoływać długotrwałe efekty behawioralne i rozwojowe.

Kilka wczesnych badań sugerowało, że bardzo niskie dawki THC mogą powodować lekkie zaburzenia funkcji poznawczych. W badaniu z 2007 roku pojedynczy zastrzyk ultra niskiej dawki THC (0,001mg/kg) u myszy miał szkodliwy wpływ na pamięć i naukę, który trwał do czterech miesięcy. Podobne wyniki odnotowano w badaniu z 2010 roku, w którym pojedyncza bardzo mała dawka powodowała u myszy deficyty behawioralne trwające do pięciu miesięcy.

Według głównego autora powyższego badania z 2010 roku, dr Haithama Amala, głównego badacza w The Laboratory of Neuromics, Cell Signaling and Translational Medicine of The Institute for Drug Research at The Hebrew University of Jerusalem, potencjał ultra-niskich dawek do wydania korzyści ochronnych przeważa nad łagodnym osłabieniem.

Znaleźliśmy znaczące różnice między dawką kontrolną i grupy leczonej, które wskazały ultra-niska dawka może wpływać na pamięć i uczenie się przestrzenne, ale ten efekt nie jest poważny, nie daje poważnego uszkodzenia„, wyjaśnił Amal. „W naszej pracy kontrolnej zastosowaliśmy tę ultralekką dawkę, która ma specyficzny mechanizm molekularny inny niż duża dawka, aby sprawdzić, czy może ona chronić myszy przed napadami padaczkowymi i mechanicznymi urazami głowy. Przeprowadziliśmy te eksperymenty i stwierdziliśmy, że ultra mała dawka nadała modelom myszy wartość ochronną„.

Według Amala ultra mała dawka ma dwie fazy. Korzyści, jakie można uzyskać dzięki ultra niskiej dawce w leczeniu chorób, pokonują wady lub delikatne uszkodzenia, jakie może spowodować ultra niska dawka.

Dodatkowo, kolejne badanie na zwierzętach z 2014 roku wykazało, że ultra niskie dawki THC mogą ochronić mózg przed uszkodzeniami poznawczymi wywołanymi przez neuroinflammation. Autorzy donoszą, że ultraniskie dawki mogą być potencjalnie wykorzystane do leczenia stanów zapalnych neurologicznych, w tym chorób neurodegeneracyjnych.

Dla dr Amal, długoterminowe, ultra-niskie dawki mogą wspierać osoby doświadczające napadów neurologicznych z zaburzeniami takimi jak Alzheimer, stwardnienie rozsiane, zaburzenia spektrum autyzmu i Parkinson’s. „Moja praca polegała na jednorazowym podaniu ultralekkich dawek, więc stawiam tu hipotezę„, stwierdził Amal. „Podczas gdy przewlekłe ultra niskie dawki będą miały negatywny wpływ na pamięć, uczenie się przestrzenne i zmiany biochemiczne, uważam, że stosowanie niskich dawek przez długi czas w leczeniu tych zaburzeń neurologicznych może być korzystne”.

Hipoteza Amala została powtórzona w przeglądzie z 2019 roku przeprowadzonym przez eksperta dr Yosefa Sarne’a. Sarne donosi, że ultra niskie dawki THC zostały wykazane do ratowania funkcji poznawczych w modelach uszkodzenia mózgu u myszy, w tym napadów, niedotlenienie, znieczulenie, neurotoksyczność i neuroinflammation. Właściwości przeciwzapalne THC pomagają również zwalczać pogorszenie funkcji poznawczych w zaburzeniach neurodegeneracyjnych i spowalniać spadek związany z wiekiem.

Co ważne, ochronne działanie nadawane przez ultra niskie dawki THC nie ograniczało się do mózgu, ale odnotowano również w nerkach, wątrobie i sercu.

Ultra-niskie dawki dla początkujących

Jeśli jesteś zainteresowany spróbowaniem bardzo niskiej dawki, Sarne, w powyższym badaniu, zaleca dawkę 0,0002 mg/kg u ludzi, która działa do około 0,014mg (lub 14 mikrogramów) dla osoby 150 lbs (70 kg). Dawka ta jest 100 razy mniejsza niż standardowy próg (1-2mg THC), czyli w momencie, gdy zacznie działać odurzający efekt THC.

Woodcock poleca nalewki i roztwory doustne, jeśli chodzi o eksperymentowanie z ultra niską dawką. „Łatwo je rozcieńczyć i zmierzyć, aby dokładnie podać dawkę. Jako klinicysta, zalecałbym stosowanie produktów z konopi indyjskich pochodzących z legalnego źródła, które jest regulowane i testowane w sposób zapewniający dokładność stosowanej dawki„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *