Czy marihuana jest bezpieczna dla osób starszych?

depresja
Co czyni marihuanę lekarstwem?
17 czerwca 2020
medyczne właściwości marihuany
W Polsce brakuje medycznej marihuany
19 czerwca 2020
marihuana w leczeniu chorób wieku podeszłego

Status marihuany jako skutecznego leku jest niepodważalny. Nasiona medycznej marihuany o wysokiej zawartości CBD, czyli pozbawionego właściwości psychoaktywnych i uzależniających kannabidiolu, sprawdzają się w leczeniu wielu chorób, w tym przypadłości dotykających najczęściej osoby starsze. Coraz więcej lekarzy decyduje się na przepisywanie pacjentom preparatów powstających na bazie medycznej marihuany. Cannabis pomaga zwalczać demencję starczą, chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, wyraźnie spowalniając proces ich rozwoju (kannabinoidy konopi indyjskich zachowują się po spożyciu podobnie jak substancje wytwarzane przez ludzki organizm w odpowiedzi na zmiany chorobowe). Jednak czy jest bezpieczna dla osób starszych? Odpowiedź podajemy poniżej.

Choroby wieku podeszłego a medyczna marihuana

Leki i preparaty tworzone przy wykorzystaniu cannabis są dostępne w polskich aptekach (warto zaznaczyć, że jakość nasion konopi przekłada się na właściwości uzyskiwanych z nich produktów). Przy czym do leczenia poszczególnych chorób wykorzystuje się różne szczepy cannabis (na przykład w przypadku leczenia stanów lękowych stosuje się preparaty zawierające przede wszystkim CBD). Substancje tworzone z nasion medycznej marihuany wykazują silne właściwości lecznicze, a ponieważ zawierają jedynie śladowe ilości THC, są całkowicie bezpieczne. Przyjmujące je osoby starsze w przeważającej większości nie skarżą się na żadne skutki uboczne. Preparaty te działają w sposób naturalny, stwarzając alternatywę między innymi dla opioidów.

Leki powstające na bazie medycznej marihuany stosuje się również w leczeniu depresji i stanów leków. Preparaty te działają uspokajająco i rozluźniająco. Pomagają także walczyć z epilepsją, stwardnieniem rozsianym, przewlekłym bólem neuropatycznym. Ponadto ułatwiają zasypianie, hamują ataki paniki, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Stosowanie medycznej marihuany pozwala również na odstawienie lub ograniczenie przyjmowania tradycyjnych leków wywołujących silne skutki uboczne – fakt ten potwierdzają liczne badania naukowe, w tym amerykańskich i izraelskich naukowców. Badacze z Uniwersytetu w Tel Awiwie dowiedli, że cannabis przynosi znaczną ulgę osobom starszym cierpiącym na choroby wieku podeszłego.

Podsumowując, potencjał konopi jako leku jest ogromny – medyczna marihuana pomaga w leczeniu wielu chorób. Jest przy tym całkowicie bezpieczna dla osób starszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *