Uprawa konopi na przestrzeni wieków

depresja
Czy marihuana może pomóc w leczeniu depresji?
20 stycznia 2020
Skład pasty konopnej
Co wchodzi w skład pasty konopnej?
4 marca 2020
uprawa konopii

Chociaż konopie znane są już od tysięcy lat, ich właściwości wciąż zaskakują. Wytrzymałość i wielofunkcyjność wytworzonych na ich bazie produktów sprawia, że to doskonały materiał wykorzystywany w różnych gałęziach gospodarki. Jednak jak doszło do tego, że konopie stały się tak rozpowszechnione?

Szerokie zastosowanie

Konopie przez długi czas były jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych. Nic w tym dziwnego. Szeroka gama zastosowań i niewielkie wymagania glebowe sprawiają, że konopie mogą być uprawiane praktycznie wszędzie. W jakich dziedzinach były wykorzystywane? Co najmniej od V wieku na ich bazie wykonywano solidne żagle, a później od XV wieku także mapy i drogie Biblie. Aż do XX wieku właśnie z tej rośliny wykonywano znaczącą większość produktów, takich jak obrusy, namioty, czy ubrania dla biednych i bogatych. Do 1883 r. około 75{59f1054d5a087b3ae5668f8d38fa306633891cd97cdf6e36003b8a9f41c511cd} całego światowego papieru wytworzone zostało z odpowiednio spreparowanego włókna konopnego. Natomiast do roku 1800 r. olej konopny był najpowszechniej zużywanym olejem opałowym na świecie. 

Na przestrzeni wieków

Pierwsze tkaniny wykonane z konopi datowane są na czasy prehistoryczne, około 8000 do 7000 lat p.n.e., natomiast w Europie około 4000 lat p.n.e. O tym, od jak dawna wykorzystywane są konopie świadczy także fakt, że w językach ludów Indii istnieje specjalne słowo „kanaba”, nawiązujące do tej rośliny. Kolejnym ważnym wydarzeniem był rok 2700 r. p.n.e kiedy to chiński ojciec medycyny Shen Nung opisał jej doskonałe właściwości lecznicze. W czasach nam bliższych, bo w 1563 roku królowa Elżbieta I nałożyła karę finansową na wszystkich, którzy posiadali odpowiedni areał, a nie uprawiali konopi. Jej decyzja spowodowana była ogromnym zapotrzebowaniem na ten surowiec. Rok 1839 roku przynosi badania europejskiego lekarza O’Shaughnessy, który jako pierwszy opracowuje materiał, dotyczący zastowania konopi jako środka przeciwbólowego. W 1941 Magazyn Popular Mechanics zamieścił na swoich łamach model auta napędzanego produktami z konopi według pomysłu Henry’ergo Forda. Jego twórca przez kilka lat nielegalnie hodował te rośliny, by zrealizować swój innowacyjny pomysł. W naszych czasach raport z 1998 roku, który ukazał się na łamach jednego z brytyjskich magazynów, przyniósł natomiast przełomowe informacje o wpływie konopi na ludzie ciało.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *