Co dalej z psychodeliczną dekryminalizacją?

Jack Herer
3 sposoby wykorzystania łodyg marihuany
28 lipca 2020
Jack Herer
Krucjata jednego człowieka na rzecz otwartego DNA marihuany
30 lipca 2020
Jack Herer
Źródło Zdjęcia: unsplash.com

Istnieje szybko rozwijający się ruch, który ma na celu pomoc osobom z PTSD, z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami używania substancji, przewlekłym bólem, klasterowym bólem głowy, zaburzeniami psychicznymi związanymi z chorobami zagrażającymi życiu i innymi.
Ruch mający na celu dekryminalizację roślin entheogenicznych – psychodelików – jest młody, ale już odniósł sukcesy. Siłą napędową tej fali jest organizacja o nazwie Decriminalize Nature (DN), która używa otwartego formatu, aby pomóc społecznościom na całym świecie rozpocząć leczenie.

Oni już doprowadzili do sukcesu w Denver, CO, i Oakland, CA, a także Santa Cruz, CA. Przeprowadzono rozmowę z dwoma założycielami, aby dowiedzieć się, jakie są motywujące siły tego ruchu, jak bardzo różni się on od ruchu legalizacji marihuany i co dalej.

Denver, Oakland i Santa Cruz dekryminalizują

Przyjrzyjmy się temu, co już zrobił zespół Decriminalize Nature (DN). Denver było pierwszym miastem, które wykonało ten skok, przechodząc w maju ubiegłego roku inicjatywę 301, która zakazuje miastu „wydawania środków na nakładanie sankcji karnych” na osoby dorosłe od 21 roku życia za używanie i posiadanie grzybów psylocybinowych, a także przesuwa nakładanie sankcji na „najniższy priorytet organów ścigania miasta„.

W następnym miesiącu w Oakland nastąpiła dekryminalizacja ogółu roślin entheogenicznych, do których należą grzyby i pełne spektrum roślin entheogenicznych – psychodelików, takich jak iboga, ayahuasca, kaktusy (podobne do pejotu) i inne. Zdegradowało to egzekwowanie prawa nakładającego sankcje karne za uprawę, używanie lub posiadanie roślin entheogenicznych przez osoby dorosłe jako „jeden z najniższych priorytetów egzekwowania prawa dla miasta Oakland„.

W styczniu 2020 roku, Santa Cruz dołączył do partii, jednogłośnie orzekając, że osobiste posiadanie i używanie roślin i grzybów entheogenicznych ma niski priorytet dla organów ścigania.

Burmistrz Santa Cruz, Justin Cummings, powiedział: „Dekryminalizacja tych roślin i grzybów jest okazją do umożliwienia członkom naszej społeczności, którzy korzystają mentalnie, fizycznie i duchowo z tych substancji, aby żyć bez prześladowań przez nasze lokalne organy ścigania.” Zwrócił on również uwagę na potężny potencjał terapeutyczny i znaczenie dalszych badań.

Być może zauważyliście, że żadna z tych rezolucji nie wspomina nic o dążeniu do sprzedaży, regulacji lub dystrybucji tych roślin. Jest to dość zamierzone – w przeciwieństwie do tradycyjnego rynku – wizja DN dotycząca roślin entheogenicznych koncentruje się wokół społeczności i mają oni nadzieję uniknąć wielu obecnych wyzwań związanych z legalizacją konopi.

Filozofia stojąca za tym ruchem

Carlos Plazola, współzałożyciel, przewodniczący i współprzewodniczący National Lead, powiedział, że model tworzenia struktury towarowej jest „napędzany albo przez nakładanie podatków, aby zapłacić za usługi, przez ludzi, którzy są zainteresowani zyskami„.

Wierząc, że entheogeny powinny być legalne, a ich wymiana regulowana, DN całkowicie odwraca model zysku: „Nasz proces jest naprawdę procesem oddolnym, który koncentruje się na współczuciu i uzdrowieniu jako głównym celu; misji, że tak powiem„, powiedział Plazola. „Zachęcamy ludzi, aby rozwijali swoje, gromadzili swoje, dawali z siebie wszystko i w ten sposób budowali wspólnotę. W idealnym świecie nie będzie czegoś takiego jak czarny rynek„.

Podkreśla osobistą naturę konsumowania entheogenów: „Czy chcesz to robić w kościele, pod duchowym rodzajem ceremonii? Chcesz to zrobić z niezrównoważonym uzdrowicielem? Wiesz, czy wychodzisz z więzienia i chcesz, aby ośrodki sprawiedliwości naprawczej oferowały ci usługi uzdrawiania? Przechodzisz przez 12-stopniowy program i musisz zrobić odwyk od alkoholu?

Ruch nabiera tempa.

Na pytanie, czy nastąpiło jakieś cofnięcie, Plazola zauważył: „Ponieważ chodzi o uzdrowienie, a nie o zysk czy opodatkowanie, ludzie są naprawdę chętni. Okazuje się, że każdy chce, aby społeczność uzdrawiała. Cierpimy na poważne problemy ze zdrowiem psychicznym i brak usług dla ludzi, a więc może to być rozwiązanie. Liderzy miasta są bardzo pomocni.”

I to jest dopiero początek. Larry Norris, współzałożyciel ND, członek zarządu i National Co-Lead, powiedział, że następnym miastem, na którym się koncentrują, jest Berkeley. „Miejmy nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy, będziemy mieli ostateczne głosowanie„, powiedział. „Chicago może mieć swoje ostateczne głosowanie wkrótce.”

A fala trwa dalej: „Wiem, że jest wiele innych miast, które pracują nad tym Hallandale Beach, Floryda, rozmawiały już z radą miasta, Seattle robi dobre posunięcia, w Spokane jest inicjatywa wyborcza. To się dzieje. Portland ma inicjatywę w sprawie głosowania„, powiedział Norris. W Waszyngtonie jest też ruch zaproponowany przez kobietę, która za pomocą psychodelików wyleczyła depresję poporodową.

Norris wyjaśnił, że istnieje około 15-20 miast, które aktywnie się angażują, a wiele innych pracuje, aby się tam znaleźć. Każde miasto robi rzeczy nieco inaczej, jak na przykład Dallas w Teksasie, które dodało marihuanę do swojego rozwiązania, a Chicago podkreśliło potrzebę walki z kryzysem opiatów. Ruch DN poszedł nawet w kierunku globalnym – ludzie sięgają po Irlandię, Chile, Niemcy i Holandię, a nawet Rosja pobrała pakiet graficzny DN.

DN oferuje swoje zasoby w formacie open-source, co oznacza, że ludzie będą otrzymywać darmowe materiały, które umożliwią im w zasadzie tylko zmianę papierkowej roboty na nazwę ich miasta. Oferują również webinaria, co najmniej raz w miesiącu, w celu odpowiedzi na pytania dotyczące procesu dekryminalizacji, a także prywatne grupy na Facebooku i kanał Slack. Wszystkie ich grafiki są dostępne za darmo, dając organizatorom narzędzia pomagające nowym rozdziałom DN w budowaniu społeczności.

Naprawdę staramy się wzmocnić ludzi, aby zaangażowali się z ich członkami rady miasta, by być zaangażowanym w proces demokratyczny, aby naprawdę stanąć w obronie tego, co pomogło im i uzdrowić ich„, powiedział Norris.

Rośliny z celem

Podczas gdy te rośliny mają wielki potencjał do leczenia kilku problemów ze zdrowiem psychicznym – i badania to podtrzymują – Norris powiedział, że niektórzy ludzie są zaniepokojeni, aby robić je pod obserwacją tradycyjnego terapeuty. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na doświadczonych doradców i wsparcie, posiadają oni organizację non-profit o nazwie Entheogenic Research, Integration, and Education (ERIE), której Norris jest dyrektorem wykonawczym.

ERIE zapewnia wsparcie edukacyjne dla tego ruchu i organizuje wspólnotowe „kręgi integracyjne„, w których ludzie mogą się spotykać i dzielić swoimi często transformacyjnymi historiami. Norris powiedział, że nie wszystkie formy terapeutyczne przyjmowania roślin entheogenicznych muszą wiązać się z tradycyjną terapią, ale mogą również obejmować „podejścia i usługi, które nie są terapią, ale są terapeutyczne„.

Norris ma nadzieję na przyszłość, w której znajdą się ogrody wspólnotowe, w których będą uprawiane rośliny entheogeniczne. „Potrzebujemy różnorodności biologicznej, wszędzie jest to konkretne„, powiedział, dodając, że ruch ten stanowi „okazję do zaangażowania się w sadzenie i łączenie z naturą„.

Myślał także o potencjale dialogu międzypokoleniowego i międzykulturowego – starsi ludzie pomagają młodym ludziom poruszać się po tych roślinach, tak jak wiele kultur na całym świecie robi to w obrzędach przejścia.

Mówimy o związku, który od tysięcy lat jest zerwany dla wielu ludzi… którzy od dawna były w rodowodach na całym świecie„, powiedział. Zauważył, jak ta długa historia mówi o bezpieczeństwie tych narkotyków, które są porównywalne z marihuaną.

Jeśli jesteś zainteresowany zaangażowaniem się w ruch na rzecz dekryminalizacji entheogenów, sięgnij po Decriminalize Nature, a oni wyślą Ci pakiet powitalny z wszelkiego rodzaju informacjami na temat tego, jak sprawić, by Twoje miasto się rozwijało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *