Jak zrobić organiczną glebę dla konopi

Przepis: Jak zrobić podstawowe masło z konopi indyjskich
17 lipca 2020
marihuana
Jak być odpowiedzialnym medycznym pacjentem lub dorosłym konsumentem marihuany
20 lipca 2020
Źródło Zdjęcia: unsplash.com

Kiedy myślimy o ziemi, często przychodzi nam na myśl wstępnie wymieszana plastikowa torba. Co prawda, dość łatwo jest po prostu wyrzucić 30 – 70 PLN za worek, aby rozpocząć uprawę marihuany ( Bio-Bizz, Canna). Wiele z tych wstępnie zmieszanych super gleb jest w rzeczywistości organiczna i stanowi świetny punkt wyjścia dla początkujących ogrodników.

Jednak budowanie własnej gleby w domu może być tak samo łatwe, opłacalne i dostępne, jak zakup worka z pre-miksami w sklepie. Stworzenie własnej super ziemi nauczy Cię również wiele o glebie i o tym, jak składniki gleby wpłyną na wynik uprawy konopi.

Co to jest organiczna super ziemia?

Kluczowym czynnikiem w organice jest życie w glebie. Prawidłowa gleba organiczna, jak mówi słynny naukowiec Jeff Lowenfels, „łączy się z życiem”. Aby spojrzeć na to z szerszej perspektywy, kieliszek wypełniony właściwą glebą organiczną będzie zawierał więcej indywidualnych organizmów żywych niż ludzie, którzy zamieszkują planetę. To jest dużo życia!

Każdy organizm w tym siedlisku służy mu do tego celu w sieci życia (czasami nazywanej także siecią pokarmową gleby). Pajęczyna ta jest nie tylko praktycznie samowystarczalna, ale ma również zdolność zarówno do przekształcania, jak i dostarczania łatwo dostępnych składników odżywczych dla twoich roślin. Utrzymanie organicznego ogrodu konopi uprawianych w super ziemi może wymagać jedynie dodania wody. MACIE, syntetyczne składniki odżywcze!

Termin „super ziemia” pochodzi z czasów, gdy organiczne praktyki uprawowe dopiero zaczynały wchodzić do kanonu metodologii uprawy konopi indyjskich. Być może niekwestionowanym królem organicznych super gleb jest Subcool z TGA Genetics, który wiele lat temu opublikował przepis na super glebę w artykule High Times.

Od tamtej pory jego przepis służył jako faktyczny totem dla społeczności uprawiającej organiczne konopie indyjskie. Praktycznie każdy kolejny artykuł o organicznych super glebach odwołuje się do przepisu SubCool’a na glebę i nie bez powodu: To działa.

Jak budować organiczną glebę dla marihuany

Uprawa konopi w sposób organiczny pozwala hodowcom produkować wysokiej jakości produkt bez ingerencji chemicznych składników odżywczych, które mogą spalić lub zabić rośliny. Ważne jest, aby naprawdę zrozumieć, czego chcesz w swojej ziemi, abyś mógł wyprodukować własną mieszankę, która będzie mniej kosztowna i będzie zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Krok 1: Wiedz co jest w Twojej ziemi

Aby zbudować wysokiej jakości glebę, trzeba najpierw wiedzieć, co w niej jest na początku. Kupując glebę, zobaczysz listę składników i informacje o tym, jakie składniki odżywcze są w niej łatwo dostępne. Jeśli masz nadzieję wykorzystać glebę, która jest już w Twoim ogrodzie lub pobrana z innego źródła, to niemożliwe jest, aby wiedzieć, co tak naprawdę znajduje się w tej ziemi.

Aby rozwiązać ten problem, można przedstawić test gleby, aby uzyskać podstawowe zrozumienie, jakie składniki odżywcze ona zawiera.

Dodatkowo, można pracować swoimi rękoma przez glebę i poznać ją: Czy jest ona zwarta czy puszysta? Piaszczysta czy gliniasta? Czy zatrzymuje wilgoć, czy jest sucha? Czy występują w niej robaki i owady? To wszystko są rzeczy, które można rozważać za pomocą wzroku i dotyku.

Krok 2: Znalezienie właściwych poprawek do gleby

Po zapoznaniu się z poziomem składników odżywczych w glebie i jej strukturą, nadszedł czas, aby dodać do niej wszelkie niezbędne poprawki. Podstawowe składniki budulcowe dla roślin oparte są na N-P-K – są to: azot (N), fosfor (P) i potas (K). Aby zbudować silną, zdrową glebę, powinna ona mieć te składniki odżywcze łatwo przyswajalne przez rośliny.

Składniki odżywcze bogate w azot
 • Odlewy robaków: Zapewniają szybko uwalniające się źródło azotu dla Twoich roślin, wprowadzając jednocześnie zdrowe bakterie; zawierają wiele mikroelementów w zależności od tego skąd pochodzą.
 • Mączka ze skorupiaków: Zawiera wiele mikroelementów, w zależności od tego, skąd pochodzą: Mączka ze skorupiaków, nieco wolniej uwalnia się do gleby niż odlewy robaków, dodaje azot, fosfor, wapń i chitynę. Mikroby odżywiające się chityną pomagają trzymać nicienie na dystans.
 • Guano nietoperza: Guano nietoperza zapewnia najwyższy poziom azotu i fosforu ze wszystkich trzech; czyni cuda dla zrównoważonego wzrostu roślin, jednocześnie różnicując bakterie i drobnoustroje w glebie.
Bogate w fosfor składniki odżywcze
 • Posiłek kostny: Mączka kostna z reguły pochodzi z kości bydła i pomaga utrzymać wysoki poziom fosforu. Należy pamiętać, że aby mączka kostna była najbardziej efektywna, gleba musi mieć pH poniżej 7.
 • Obornik z kurczaka: Obornik z kurczaka to świetny sposób na wprowadzenie zarówno fosforu jak i azotu. Wybierz obornik wysokiej jakości, który jest w pełni przetworzony i upewnij się, że gnojowica jest uzupełniana w glebie w czasie pozwalającym na schłodzenie gorącego obornika.
 • Pył skalny: Pył skalny jest bardzo wolno uwalniającym się źródłem fosforu, który może być skuteczny w glebie przez lata, ale nie sprawdza się dobrze w glebach o pH powyżej 7.
Składniki odżywcze bogate w potas
 • Posiłek z wodorostów morskich: wodorosty morskie są doskonałym źródłem potasu, który promuje różnorodność mikrobiologiczną w glebie. Rozpuszczalna w wodzie mączka z wodorostów może być stosowana z wodą lub ręcznie bezpośrednio w glebie.
 • Popiół drzewny: Popiół drzewny może być wykorzystany do zwiększenia poziomu potasu w glebie, ale należy pamiętać, że generalnie podnosi on pH, więc należy regularnie sprawdzać poziom pH gleby.
 • Kompost: Pojemnik na kompost może być doskonałym źródłem potasu dla ogrodu, zwłaszcza jeśli zawiera skórki owocowe i skórki bananowe.

Trzy podstawowe poprawki N-P-K są najważniejsze, ale są też inne mikroelementy, które pomogą waszym roślinom rosnąć. Produkty takie jak gips i azomit mogą dodawać mikroelementy, aby wzmocnić waszą glebę. Szeroka gama składników odżywczych może wprowadzić do waszego produktu końcowego zróżnicowane smaki, aromaty i efekty.

Należy również rozważyć zmiany, które zmieniają gęstość gleby, przepływ powietrza i zdolność zatrzymywania wody. Na przykład, perlit i mech torfowy mogą poprawić drenaż i zatrzymywanie wody. Wprowadzenie zdrowej populacji robaków i kolonii grzybów również pomoże spulchnić glebę, poprawiając jej strukturę.

Zdrowa gleba utrzymuje się sama w sobie, a żywe organizmy zarówno zbierają, jak i dzielą się korzyściami płynącymi ze zdrowej gleby z Twoimi roślinami konopi.

Krok 3: Wymieszanie ziemi

Aby dotrzeć do gleby, należy zastosować poprawki i rozpocząć kopanie lub zastosować glebogryzarkę. To wymaga czasu, ale upewnij się, że wszystko jest odpowiednio wymieszane, w tym wszystkie rogi doniczki lub grządki.

Kiedy już wszystko wymieszasz, podlewaj glebę, aby pomóc schłodzić dodany obornik. Proces ten należy powtarzać co kilka dni, aż gleba ostygnie w dotyku w momencie zanurzenia ręki. W tym momencie gleba jest gotowa na nasiona lub klony.

Mimo że uprawa gleby jest niezbędna do pierwszego zbioru, to jednak należy zastanowić się, czy coroczna uprawa jest korzystna. Argumentem przeciwko uprawie roli jest to, że rozbija ona złożoną sieć grzybni, tuneli robaków i zagłębień stworzonych przez pożyteczne organizmy w glebie.

Jednak dzięki corocznej uprawie roli można łatwo dodać poprawki i rozbić rośliny okrywowe, upewniając się, że wszystkie składniki odżywcze w glebie są wymieszane i łatwo dostępne.

Nadal nie jesteś pewien, czy uprawiać, czy nie uprawiać? Spróbuj przeanalizować próbki gleby na początku i na końcu sezonu, aby ustalić, czy coroczna uprawa roli przyniosła korzyści ogrodowi pod koniec sezonu.

Krok 4: Przygotowanie gleby do następnego sezonu

Po zbiorach, a także w celu ochrony gleby na następny sezon, usuń łodygi i korzenie zebranych roślin konopi. Po rozłożeniu możesz je zakompostować i ponownie zastosować na swojej ziemi.

Następnie należy wprowadzić roślinę okrywową do gleby, aby pomóc w jej utrzymaniu w okresie zimowym. Typowe rośliny okrywowe to rośliny strączkowe lub rzodkiewki: Rośliny strączkowe sekwestrują i konserwują azot, a rzodkiewki mają długie pędy, które pomagają napowietrzać i uwalniać wodę z głębokich, zagęszczonych gleb. Te rośliny okrywowe muszą zostać zniszczone, zanim trafią na nasiona. Można to osiągnąć poprzez uprawę lub koszenie pod przykryciem.

Poza sezonem można dodawać składniki odżywcze z powrotem do ogrodu, nawadniając glebę od góry. Dodawanie kompostu, obornika i innych dodatków oraz pozwalanie, aby opady deszczu wprowadzały składniki odżywcze do gleby to świetny sposób na poprawę jej jakości poza sezonem, bez konieczności wykonywania dużej pracy.

Budowanie własnej gleby jest satysfakcjonującą inwestycją, która tylko wzmocni Twoje zrozumienie ogrodnictwa i sposobu, w jaki rośliny rosną i rozwijają się. Dzięki wysokiej jakości glebie znacznie zmniejszy się zapotrzebowanie na płynne odżywki, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Przekonasz się również, że twoja gleba stanie się schronieniem dla innych żywych istot w miarę poprawy środowiska otaczającego twój ogród.

Prosty przepis na super ziemię dla twojej marihuany

1. Zacznij od mieszanki podstawowej

Połączenie równych części kompostu, materiału organicznego i napowietrzania. To, od czego zaczniesz, będzie zależało od Twoich potrzeb. Weź pod uwagę, że ta baza będzie stanowić około 20{59f1054d5a087b3ae5668f8d38fa306633891cd97cdf6e36003b8a9f41c511cd} całkowitej objętości twojej mieszanki.

Jednym z popularnych sformułowań tego przepisu, który działa dobrze jest:

 • 1 część kompostu według własnego wyboru
 • 1 część włókna kokosowego i/lub mchu torfowego
 • 1 część perlitu
2. Stworzenie populacji grzybów

Zróżnicowana mikrobiologia gleby będzie zależała od wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest stworzenie pożywienia umożliwiającego wzrost zdrowej populacji grzybów.

Grzyby uwielbiają rozwijać związki mikoryzowe z systemami korzeniowymi (ryzosfera), a zapewnienie im pożywienia do rozwoju pomoże ułatwić te malutkie, symbiotyczne związki.

Rezultat? Przyjaciele zawsze lubią przynosić jedzenie na imprezę. Wyobraź sobie swoją marihuanę jako imprezowiczów – oni lubią jedzenie! Oto kilka wspaniałych poprawek, które pomogą zbudować życie grzybicze:

 • Posiłek z wodorostów: 1/4 filiżanki na 5 galonów
 • Kwas humusowy: 1/4 filiżanki na 5 galonów
 • Inokulant mikoryzowy (proszek zawierający endomykoryzę): 1/4 – 1/2 łyżki na galon
3. Stworzenie populacji bakterii

Tak samo ważne jak grzyby, populacje bakterii mogą pomóc rozbić złożone cukry i przekształcić je w łatwo dostępne makro i mikroelementy dla Twojej konopi. Pomagają również w tworzeniu i utrzymywaniu systemu odpornościowego Twoich roślin, czyniąc je bardziej zdolnymi do zwalczania szkodników, chorób i trudnych warunków środowiskowych.

Składniki te pomagają w przenoszeniu bakterii:

 • Wermikompost (odlewy robaków): do 20{59f1054d5a087b3ae5668f8d38fa306633891cd97cdf6e36003b8a9f41c511cd} całkowitego podłoża
 • Guano nietoperza: do 5{59f1054d5a087b3ae5668f8d38fa306633891cd97cdf6e36003b8a9f41c511cd} całkowitego podłoża
4. Wzmacniać za pomocą mikro- i makroskładników odżywczych

Konopie, jak każda inna roślina, wymagają pułku mikro- i makroskładników odżywczych, aby móc się rozwijać. W wielu przypadkach, te składniki odżywcze są często dostarczane przez nawozy roślinne. Jednakże, w przypadku organicznych super gleb, są one zmieniane do mieszanki podstawowej, która ma być uwalniana i/lub dzielona na pożywienie dla twoich roślin w czasie.

Budowanie udanej gleby organicznej jest w wielu przypadkach próbą i błędem dla hodowcy. Subcool sam przyznaje się do zmiany swojego przepisu (choć bardzo drobiazgowo) każdego roku, aby dostosować się do potrzeb swoich roślin.

Upewnij się, że podczas mieszania gleby eksperymentujesz z upodobaniami twojej rośliny i nigdy nie bój się zmieniać rzeczy w tym procesie. Twoje rośliny będą ci za to wdzięczne w obfitych plonach i nieskazitelnym smaku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *